ile kosztuje życie na Krecie?

Ile kosztuje życie na Krecie?

Ile kosztuje życie na Krecie?

Mnóstwo ludzi którzy myślą o wyjeździe do Grecji lub na Kretę zastanawia się nad sferą finansową. Nurtuje ich pytanie ile trzeba zarobić, żeby pokryć podstawowe koszty, takie jak mieszkanie, rachunki czy zakupy. Opiszę Wam, na naszym przykładzie, ile kosztuje życie na Krecie.

Na początku mieliśmy plan kupna domu. Zanim jednak zdecydowaliśmy się na nieruchomość, nasza znajoma mieszkająca na Krecie od 30 lat doradziła nam, żeby najpierw wynająć dom lub mieszkanie w celu wybadania okolicy. Czasem niektóre miejsca wydają się fantastyczne kiedy jedziemy tam na tydzień, ale po miesiącu lub dwóch zauważamy rzeczy które nie do końca nam pasują, a na które inaczej nie zwrócilibyśmy uwagi (np. paskudni sąsiedzi). 

Wynajem domu w naszym przypadku wynosi 500 euro na miesiąc. Obejmuje to dom 120 metrów kwadratowych wraz z dość sporym, ogrodzonym ogrodem, około 5 minut jazdy samochodem od plaży i turystycznej dużej wioski. Wśród ofert agentów nieruchomości w prefekturze Chania można jednak zauważyć, że minimalna cena “normalnego” domu lub mieszkania to około 300-400 euro na miesiąc.

Zdarzają się okazje, jednak ich jakość często jest wątpliwa. Górna cena wynajmu może równie dobrze sięgnąć kosmosu za nowy dom z prywatnym basenem i w dobrej lokalizacji, ale umówmy się że “rozsądny” dom maksymalnie będzie kosztował około 800 euro. Dwupokojowe mieszkanie w bloku to około 350-400 euro na miesiąc w bardzo dobrym standardzie.

Abonament radiowo-telewizyjny i opłata dla gminy (za śmieci, utrzymanie dróg itd) jest wliczona w rachunek za prąd który wynosi w naszym przypadku około 100 euro na miesiąc (zaokrąglając – mniej w miesiącach letnich, więcej zimą, gdy dogrzewamy wodę). 

Dodatkowo internet w opcji do 50Mb/s (gdyż więcej nasza sieć nie jest w stanie przekazać – choć i tak jest to super szybkie łącze, Netflix śmiga jak zły!) to wydatek 35 euro na miesiąc.


życie na Krecie
Wydatki na jedzenie to bardzo indywidualna sprawa. Produkty sezonowe, prosto od producenta zawsze będą tańsze, niż zakupy w supermarkecie.

Przy naszym domu jest mały, ale bardzo wydajny ogród. Rosną tam dwa granaty, pomarańcza, mandarynka, dwa drzewa awokado, migdał, cytryna, morela i brzoskwinia. A przez cały okres wegetacji warzyw, nasi fantastyczni sąsiedzi ( i nasze mini grządki) zaopatrywali nas w warzywa i owoce jak: pomidory, cukinie, papryki, chilli, cebule, sałatę, bakłażany, bób, pomarańcze, figi itd. Do tego okazjonalnie dostawaliśmy blachy wielkości tarczy księżyca pełne chaniotiko boureki czyli tradycyjnej zapiekanki warzywnej z serem mizithra. Podsumowując – na zakupy żywieniowe wydaje się bardzo niewiele mieszkając na wsi!

Dla tego wydatki na jedzenie to bardzo indywidualna sprawa. Nasi sąsiedzi mówią, że ludzie mieszkający w mieście są biedni, bo nie mogą nawet posadzić pomidorów. Latem nasze wydatki ograniczały się do zakupu chleba, mąki, sera i wody mineralnej ewentualnie dodatkowych przypraw (zioła rosną wszędzie!). Z owocami, poza czereśniami, które uwielbiam, też daliśmy sobie spokój. Kiedy sąsiad zaczął przynosić przez kilka dni codziennie arbuzy i melony nie mogłem już patrzeć na owoce 🙂

W naszym przypadku koszty stałe to 635 euro miesięcznie. Na jedzenie i paliwo do auta wydajemy od średnio 300 euro latem do 400 zimą.

Koszty życia, według mnie są porównywalne jak w Polsce, ale jedzenie jest znacznie lepszej jakości, pogoda nie zawodzi i przede wszystkim ludzie są mega gościnni! Przekłada się to wszystko na lepsze samopoczucie i stan zdrowia, ale o tym innym razem.

życie na Krecie
Słynne chaniotiko boureki od naszej ukochanej sąsiadki. Φωτούλα, σε αυαπάμε!

6 thoughts on “Ile kosztuje życie na Krecie?”

 1. Cześć. My z żoną już od kilku lat planujemy przenieść się na Kretę na emeryturę. Nasze marzenie chcemy zrealizować w przyszłym roku (ze względu na szkołę córki), mamy już po 50 lat więc już czas ;). Czy istnieje możliwość nawiązania kontaktu mailowego lub telefonicznego?

 2. Witam serdecznie
  Jestem na emeryturze mam oklo 1000 do 1500 dolarów i chciałbym się wyprowadzić z Polski myślę o Krecie
  czy to wystarczy na wynajęcie mieszkania i skromne życie lub może ma Pan jakieś inne sugestie byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje
  Pozdrawiam Marek

  Wysłano z tabletu Huawei

 3. Witam serdecznie
  Planujemy z żoną wyjazd na Kretę. Jesteśmy emerytami I mamy miesięcznie około 1300 euro. Czy jest możliwe utrzymanie się za tę kwotę. Niemamy wielkich potrzeb, lubimy żyć skromnie. Pozdrawiam Marek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *