Przeprowadzka na Kretę – formalności i potrzebne dokumenty.

Wielu z Was marzy, aby pewnego dnia przeprowadzić się na królową greckich wysp. Niektórzy z Was są już na etapie planowania, a jeszcze inni pakują manatki i ustawiają azymut na południe. Jednak w sieci (jak i wśród polskich emigrantów w Grecji) widnieją sprzeczne opinie co do tego, jak swój pobyt w Grecji zalegalizować.

Nie lubię bawić się w domysły, więc postanowiłam zebrać informacje z rzetelnych źródeł i poniżej opisuję specjalnie dla Was szczegóły legalizacji pobytu w Grecji, w tym na Krecie.

Ponieważ Grecja, jak i Polska, są w Unii Europejskiej przepisy celne, wjazdowe i pobytowe należą do wspólnych dla państw członkowskich. Aby dostać się na Kretę nie potrzebujemy wiz, a że wjeżdżamy do strefy Schengen, możemy nawet nie zauważyć, kiedy przekraczamy granicę 😉

No dobrze, ale co to oznacza? Ano to, że do 90 (yip, dziewięćdziesięciu) dni nie potrzebujemy zgłaszać naszego pobytu w Grecji w żadnym urzędzie. Możemy zrobić sobie trzymiesięczne wakacje, albo założyć tak zwany “okres startowy” na ten czas i nie musimy przejmować się dokumentacją.

Gdy po upływie 90 dni decydujemy się w Grecji zostać, musimy zaaplikować o pozwolenie, czyli o ADEIA DIAMONIS. Na Krecie powinniśmy móc złożyć tą aplikację w lokalnych komisariatach policji, które mają wydział bezpieczeństwa wewnętrznego. Z doświadczenia jednak wiem, że warto uzbroić się w tej kwestii w cierpliwość, gdyż możemy zostać odesłani od jednego posterunku do drugiego (i tak kilka razy…).

Także gdy bez spiny dostaniemy wniosek na komendzie, musimy uzbroić się w odpowiednie dokumenty:

  • ważny dowód osobisty lub paszport;

  • 3 zdjęcia (nie akty i nie na koniu – takie paszportowe fotki wystarczą)

  • wypełniony wniosek

I teraz, w zależności od tego, po co w tej Grecji chcemy zostać:

  • zaświadczenie od pracodawcy, KONIECZNIE poświadczone w Państwowym Inspektoracie Pracy (jeśli pracujemy dla kogoś), lub

  • zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej (dokumenty potwierdzające rejestrację samozatrudnienia), lub

  • zaświadczenie o zapisaniu się na studia + kartę EKUZ (jako poświadczenie ubezpieczenia zdrowotnego) + poświadczenie posiadania hajsu na czas pobytu (czyli na okres studiów). Ile tych pieniędzy powinno być nie potrafiłam się dowiedzieć, podobno nie wiedzą tego nawet najstarsi indianie. Dlatego aby mieć ten ostatni punkt poprawnie odhaczony, gdy staniecie przed tym problemem proponuję wysłać maila z zapytaniem do ambasady. Pamiętajcie aby takie rzeczy mieć załatwione NA PIŚMIE, bo może się okazać, że bez tego urzędnicy zaczną udawać Greka.

Czy gdy otrzymamy pozwolenie na pobyt w tym kraju zawiłych formalności, to już po bólu? Nie, kochani. Teraz pora na numer podatkowy!

Bez numeru podatkowego (ΑΦΜ – czyt. a fi mi) w Grecji nie załatwimy nic (tzn. legalnie nie załatwimy nic, jeśli wiecie o czym mówię). Potrzebujemy go aby wynająć mieszkanie, przepisać konta rachunkowe (np. prąd) na swoje imię czy załatwić internet lub telefon (ten ostatni z wyjątkiem: kartę wyłącznie na doładowanie można dostać bez numeru podatkowego). Jeśli więc chcemy zacząć się urządzać i być chronieni prawem, numer podatkowy jest nam niezbędny.

W Chanii urząd podatkowy ( czyli Δ.Ο.Υ.) znajduje się na ulicy Tzanakaki (google maps: Τζανακάκη 3, 73134 Χανιά). Aby cokolwiek załatwić warto wybrać się tam skoro świt – urząd otwarty jest od 8:00, ale już po 7:00 zbierają się tam niemałe kolejki. Dowiedzieliśmy się tam, że rodzaje numerów podatkowych dla osób fizycznych są dwa:

  • numer podatkowy dla osób, które cały swój dochód rozliczają w Grecji.
    Do uzyskania tego numeru potrzebny jest nam jedynie ważny dowód osobisty lub paszport.

  • Numer podatkowy dla osób, które tylko część swojego dochodu rozliczają w Grecji (np. pracują wyłącznie sezonowo, a większość zarobków mają w innym kraju). I tu się zaczynają schody…
    Aby uzyskać ten rodzaj numeru podatkowego potrzebny jest nam ważny dowód lub paszport, ale także osoba, która posiada pierwszy (nazwijmy go “pełny”) rodzaj numeru podatkowego i jest rezydentem Grecji. Osoba ta musi osobiście udać się z nami do urzędu podatkowego, wypełnić przeznaczoną dla niej część wniosku, podać swój numer podatkowy, pokazać swój ważny dowód lub paszport i złożyć w obecności urzędnika autograf pod tym wszystkim.

Bez względu na to, jaki rodzaj numeru podatkowego jest dla nas właściwy, sam numer otrzymujemy od ręki i nie musimy na niego czekać.

Nie ma co ukrywać, że w Grecji formalności są niesamowicie zawiłe. Aby proces ich załatwiania przetrwać bez rozstroju nerwowego, warto zaadaptować filozofię “potraktujmy to jako część wycieczki”. Wkurzanie się w kolejkach, nerwy, albo co gorsza opryskliwość nie dość, że nam narobią szkody, to uderzą w wysokie ego południowców i zamiast tego co mamy załatwić, załatwimy sobie “wielkie Gie” i odciski na stopach. 

życie na Krecie

Źródła: www.gov.pl; ateny.msz.gov.pl/; www.gsis.gr/en; https://ec.europa.eu/taxation_customs/tin/pdf/pl/TIN_-_country_sheet_EL_pl.pdf

1 thought on “Przeprowadzka na Kretę – formalności i potrzebne dokumenty.”

  1. Witam, planuje w przyszłym roku przeprowadzkę na Kretę i nasuwa mi się jedno pytanie. Czy bez tego nr podatkowego nie jestem w stanie wynająć mieszkania zaraz po przyjeździe na wyspę?

    Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *